CLOSE
At a glance
Investors
Mission & values
Press & Media
Business model
Careers
Ukrsotsbank Worldwide
Ukrsotsbank Factsheet
Підтримка Друкувати Додати до улюбленного

Вікторія Михайльо та Тамара Савощенко: у чоловіків і жінок різні стилі менеджменту, різні стилі сприйняття того чи іншого бізнес-середовища

04.05.2017

Finance.UA публікує бесіди з бізнес-леді на тему гендерної рівності в ставленні чоловіків і жінок у бізнесі. На цього разу Finance.UA поговорив відразу з двома поважними та чарівними представницями банківського сектору України: Вікторією Михайльо, головою правління Альфа-Банку та Тамарою Савощенко, головою правління Укрсоцбанку.

– Пані, що для вас означає успішна кар'єра?

Т.С.: Успішна кар'єра для мене – це коли людина не стала б нічого міняти у своєму професійному житті, навіть якщо у нього була б можливість прожити його заново. Успіх для мене – це не посада на візитці. Це саме відчуття, коли є справа, яким ти можеш пишатися і в яке ти вкладаєш душу.

В.М.: Для жінки головне розвиток, перш за все внутрішній. Жінка може бути успішною тільки тоді, коли вона не порушує свій внутрішній баланс. Для мене кар'єра – це розвиток.

Завжди хотіла мати певний статус та певний обсяг грошей. Але все це мені було необхідно тільки для того, щоб бути вільною. При цьому в голові я ніколи не вибудовувала кар'єрний шлях, куди хочу дістатися у кінцевому підсумку.

Я особисто хочу, щоб кожен день мені було цікаво займатися тим, що я роблю, тому що якщо ти добре розумієш бізнес, в якому працюєш, якщо ти розумієш середовище, в якому доводиться жити, ти точно вигадаєш собі мільйон завдань, щоб цей бізнес поліпшити , щоб піднятися як особистість ще на три сходинки вгору і, відповідно, знайти велику гармонію. І з родиною у тому числі. Кар'єра може зруйнувати сім'ю, а розвиток ­– ні.

– Відштовхуючись від кар'єри. Ви вирішили піти в ту сферу, яка більшою мірою перебуває під чоловічим управлінням. Чому обрали кар'єру банкіра?

В.М.: Я для себе кар'єру банкіра не обирала. Для мене це дійсно було розвитком. Я економіст за освітою, закінчила Київський університет, який на той момент був гарний тим, що давав класичну університетську освіту.

З урахуванням того, що я працюю в Альфа-Банку Україна вже 22 роки, можна сказати, що банк знайшов мене, а я його.

Спочатку так вийшло, що я працювала в бізнесі, який займався інвестиціями. Я була фінансовим директором компанії, і банк вийшов завдяки одній з інвестиції Альфа-Капіталу.

Коли ти добре розумієш, як влаштовані закони економіки, то за великим рахунком все одно, чим торгувати: цінними паперами, холодильниками або грошима.

Коли Альфа в 2000-му році купила банк, нам потрібно було ним керувати, а в моєму колі на той момент було не так багато гарних банкірів. Альфа гарна тим (що видно і на прикладі з Укрсоцбанком – ред.), що коли ми зливаємося, ми об'єднуємо кращі команди у тому чи іншому бізнесі. Для мене кар'єра банкіра вийшла з тієї кар'єри, яку я будувала, коли була фінансовим директором. Це дуже цікаво для мене. В іншій сфері я себе, напевно, вже не бачу.

Т.С.: У мене трохи інша історія. Для мене банкінг – це любов на все життя. У 1993 році я почала працювати в Укрсоцбанку, але до цього часто ходила до банків і мала стосунки з банками як клієнт. У цей період я працювала у приватній компанії бухгалтером, а банк був єдиним місцем, де можна було заробити більш-менш пристойні гроші. В банку мені все подобалося, тому мені здавалося, що я не тим займаюся, здавалося, що тільки в банку справжнє цікаве життя. Тому мені дуже захотілося там працювати.

Але в ті часи потрапити до банку було дуже складно, особливо без банківського досвіду, адже тоді їх було не так багато. Проте, я поставила собі за мету, ходила на співбесіди, але мене нікуди не брали. А не брали тому, що, по-перше, у мене не було банківського досвіду, по-друге, я вийшла заміж і була гарним кандидатом на декретну відпустку.

Але трохи пізніше в Укрсоцбанку мені запропонували посаду економіста другої категорії. І я погодилася. Таким чином я і потрапила до Укрсоцбанку, підшивала документи, навчилася навіть дрелем користуватися. І з того часу й понині я в Укрсоцбанку.

– Коли вам обом запропонували очолювати провідні банки країни, було страшно прийняти таке підвищення? Чи не лякали економічні реалії країни?

В.М.: Не налякали зовсім. І до цих пір не страшно.

Т.С.: Ну, не скажу, що не злякали зовсім. Було тривожно. Але не тому, що були якісь економічні труднощі. Більшою мірою через те, що мені запропонували цю посаду в період, коли була активна стадія продажу банку. Це був специфічний час у житті банку і в моєму житті. Тому були, звичайно, сумніви. Не скажу, що страх, просто сумніви.

– Тобто в цей момент усередині вас були присутні емоції, які притаманні для жінки. Давайте поговоримо про везіння. Чи можна дане слово віднести до запоруки досягнення кар'єрних висот для жінки? Або ж: "завзятість та труд все перетруть?"

В.М.: Везіння важливо як для жінки, так і для чоловіка. В принципі, у нас чоловічий світ. Для того щоб пощастило, людина повинна чітко відчувати світ. Ми розуміємо, що важливі знайомства і досвід. Тому мені здається, без праці нічого не буде.

Очевидно, що працювати потрібно і вчитися потрібно, але дуже важливо в голові ранжувати, куди і в яку комірку покласти знання, а в яку комунікацію. Щоб пощастило, потрібно потрапити в ту сферу, в ту точку, яка тобі цікава.

Т.С.: Згодна з Вікторією. Головне везіння для людини – знайти свою справу. Коли людина зловила свій драйв, тоді в житті піде все. Звичайно, не без зусиль, але ця праця не буде тягарем.

– Існує думка, що чоловікам часом легше домогтися високих посад. Статистика тільки підтверджує цей факт – керівні посади і в корпоративному, і в урядовому секторі за чоловіками. Що на вашу думку потрібно зробити, щоб ситуація змінилася? І чи варто її змінювати?

В.М.: Бізнес у нас дійсно чоловічий. Знову-таки це непогано, тому що у жінок повинна залишатися енергія на потомство, на себе. Це нормально. При цьому жінка по-справжньому повинна бути щаслива незалежно від того, чи працює вона економістом другого розряду або головою правління.

Якщо вона все робить із задоволенням, то все у неї в житті буде добре.

Чи варто щось міняти? Варто. Але природним шляхом. Ми, звичайно ж, помічаємо, що жінок у політиці і в бізнесі стає більше. І мені здається, користь тут в тому, що це як у родині: має бути правильне переплетення енергії. Чоловік більше авантюрний, а жінка більш адаптована.

Тобто у них абсолютно різні стилі менеджменту, різні стилі сприйняття того чи іншого бізнес-середовища. Тільки коли працює гармонійна зв'язка чоловіки та жінки, ось тоді я бачу успіх.

Для мене дуже важливо, щоб жінка не намагалася перейняти чоловічий стиль керування. Адже найважливіше – залишатися собою. Бізнесом потрібно керувати так само, як ми керуємо родиною, зі співробітниками потрібно спілкуватися так само, як ми спілкуємося зі своїми дітьми. Їх необхідно хвалити, поважати, мотивувати.

Мені здається, що ось цей баланс порушений. Частково радянським минулим. Але в новій Україні за 25 років ми бачимо, що тренд змінюється, і це дуже добре. Мені здається, якщо буде працювати абсолютно здоровий баланс, це допоможе і в політиці, і в бізнесі, і в родині.

Т.С.: Насправді, навіть установки, виховання змінюються. Якщо ми розглянемо радянські часів, там нав'язувався стереотип, що хлопчики повинні бути більш орієнтовані на успіх, на кар'єру, на роботу, а для дівчаток виставлявся бар'єр – вони повинні обирати або кар'єру, або сім'ю. Зараз ситуація змінилася, світ став іншим, більш відкритим. І зараз люди розуміють, що це найгірший стереотип, який може бути нав'язаний жінкам. Необов'язково успішна та жінка, яка побудувала кар'єру. Це може бути жінка, яка знайшла себе у творчості, в сім'ї і таке інше.

В.М.: Так, світ стане краще лише тоді, коли жінка буде щасливою.

– Як жінці утримати бізнес, якщо його позиції стають невпевненими на ринку?

В.М.: Жінка рідко доводить бізнес до коливань, тому що вона раніше інтуїтивно розуміє ситуацію і намагається вберегти компанію від будь-якого руйнування.

Жінка справді може дуже широко вирішувати завдання як з точки зору бізнес-орієнтованості, так і з точки зору support-функцій, які під час кризи стають значно важливішими.

Кризи для того й вигадані: перше – для нових завоювань, друге – для "серйозних" генеральних прибирань, які не встигли зробити в період великого зростання.

У кризових ситуаціях, коли важко усім, коли доводиться приймати багато непопулярних рішень: скорочення, звільнення, перебудова стандартних методів мислення в компанії, – жінка більш зрозумілою та простою мовою може донести необхідні меседжі команді.

Т.С.: Як би дивно це не звучало, жінка менш схильна до паніки. І в період турбулентності жінці набагато легше зібратися та заспокоїться. Коли керівник тримає себе в руках, він не дає піддаватися паніці усьому колективові.

В.М.: Важливо ще відрізняти паніку від істерики. Істерика – це одне, це емоційна провокація, а паніка – це коли в критичних ситуаціях жінка може швидше зібратися, розуміючи, що крім неї ніхто більше не зробить. Безумовно, є різні випадки. Але, якщо ми говоримо про бізнес-середовище, то жінка в цій ситуації не сублімує.

– Чому кожну з вас навчила криза 2008 року і криза останніх років?

Т.С.: Якщо говорити загалом, без деталей, то кризи показали одну просту річ – абсолютно правильних стратегій не існує. До 2008 року був період зростання, і всі були на великому підйомі. Бізнес запевняв, що так буде завжди, і це нас, загалом, і згубило. Основний урок такий: виживає в кризу той, хто швидше зможе адаптуватися до нової ситуації. Другий урок: криза – це не тільки період великих випробувань, втрат, але це період великих можливостей, і тут теж виграє той, хто перший побачить ці можливості та скористається ними.

В.М.: Я згодна з Тамарою. Альфа, зокрема, в період кризи завжди росла. Ми дійсно намагаємося шукати можливості тоді, коли "все пропало". Тоді виникають нові ідеї. Криза – чергове підтвердження того, що все розвивається по синусоїді – після будь-якого падіння, так чи інакше, буде зліт.

Тільки тут питання в швидкості реакції підйому, в швидкості розуміння, з якою траєкторією тобі далі потрібно летіти. І з яким вантажем (або без якого вантажу) потрібно далі йти. Це всього лише етап, який потрібно пройти. Бо невідомо, коли важче: в кризу або коли все росте. Для мене криза 2008-2009 року – новий виток, а ось те, що довелося пережити духовно, морально, ломка свідомості останній трьох років – це важко.

– Після цього вам не захотілося змінити рід діяльності, змінити кар'єру?

В.М.: Дуже важливо розуміти, що ти на своєму місці, і на цьому місці дати краще країні, світу, що ти можеш дати. Кар'єру міняти не хочу, але абсолютно чітко розумію, що такого роду ситуації підказують тобі зони твого розвитку.

– Питання до Тамари Савощенко. Після завершення угоди між Альфа-Банком та UniСredit Ви стали головою правління Укрсоцбанку. Чи не стало для Вас це якимось кроком назад – знову повернутися до старого бренду?

Т.С.: Ви знаєте, не стало. Тому що у мене до цього бренду особливе ставлення. Трепетне, чи що. Я не можу сказати, що це крок назад. З точки зору моделі управління і методів управління, звичайно, нічого не змінилося. Так, з'явилося дуже багато нових завдань, цікавих речей, над якими потрібно працювати. Це таки дійсно абсолютно новий етап у моїй кар'єрі. Це великий "челлендж", але це й дуже цікавий великий проект, в якому можна знайти можливість для власного розвитку.

– Відтепер ви (Вікторія Михайльо та Тамара Савощенко – ред.) Є єдиною командою, часто вам доводиться поступатися в прийнятті рішень? Наскільки важливо навчитися йти на компроміс?

В.М.: Загалом я з глибокою повагою ставлюся до жінки в усіх її іпостасях. І я вірю, що жіноча дружба буває. Мій життєвий досвід показує, що вона набагато сильніша, ніж чоловіча. Дві жінки можуть правити і можуть домовлятися, тому що у нас з Тамарою, як мені здається, однаковий світогляд. І навіть якщо у нас з якоїсь проблеми можуть бути різні погляди, ми точно в процесі обговорення приходимо до єдиної думки.

У нашому житті ще не було жодної ситуації, яку нам не вдалося б вирішити. Ми розуміли, у кого які стилі керування. Це дуже важливо в команді, коли шукаєш не компроміс, а вироблення спільного погляду, вироблення спільного рішення. Коли є здорові зерна, ти ж не поступаєшся, ти з захопленням черпаєш знання іншої людини.

Т.С.: У банківській групі, яка зараз в Україні представлена ​​двома банками – Альфою та Укрсоц, дійсно досить добре вибудувана колегіальна модель прийняття рішень, яка дає можливість вислухати кожного, обговорити та прийняти те рішення, яке відповідає інтересам акціонерів, клієнтів та співробітників.

– У підсумку, як ви вважаєте, може бути в Україні гендерна нерівність? Як нам домогтися рівноправності між чоловіком та жінкою?

В.М.: Я вважаю, що в Україні гендерна нерівність існує. Але воно існує не тільки в Україні, а й у світі. Це проблема світового масштабу, дуже багато Європейських та Американських корпорацій якраз займаються тим, що дають значно більше приводів для розвитку жіночої лінії у бізнесі. Мені здається, що потрібно починати з поваги. З гендерною нерівністю можна боротися, закладаючи правильне виховання вже з дитинства.

Т.С.: В Україні ситуація з гендерною нерівністю буде змінюватися набагато швидше, ніж в інших країнах, тому що традиційно українська жінка досить сильна, і її роль в суспільному устрої досить висока. Набагато вище, ніж в інших культурах.

Джерело: news.finance.ua

Телефон: 0 800 3000 90
Назад

Інтернет-банкінг
Фізичним особам
Юридичним особам
Відділення та банкомати
Контакти
0 800 3000 90 0 800 3000 90
0 800 3000 90 0 800 3000 90
Підтримка

Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Номер для дзвінків з мобільного в межах України для абонентів Vodafone, Київстар та lifecell.

Тарифікація згідно з тарифним планом абонента.

Послуга Сallback для дзвінків з мобільного.

Дзвінки по Україні та з-за кордону за стандартними тарифами.

Курси застосовуються на дату фактичного списання коштів з рахунку та є наближеними до курсу банку при блокуванні необхідної суми на момент здійснення операції.
Спочатку вказана валюта карткового рахунку, далі - валюта розрахунку з платіжною системою.
Оцінка якості обслуговування

Зворотній зв'язок

Виникли запитання, пропозиції, зауваження?

Ми цінуємо співпрацю з Вами. Для того щоб поділитись своїми пропозиціями, зауваженнями, поставити запитання, будь ласка, заповніть форму зворотнього зв’язку, подану нижче або зателефонуйте до Контакт-центру АТ "Укрсоцбанк" за номером 0 800 5000 20 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні).

Я хочу отримувати інформацію про нові послуги Банку, акції та розіграші.

Поля є обов'язковими до заповнення