CLOSE
At a glance
Investors
Mission & values
Press & Media
Business model
Careers
Ukrsotsbank Worldwide
Ukrsotsbank Factsheet
Підтримка Друкувати Додати до улюбленного

Реструктуризація – заключна фаза

24.09.2015

У середу, 22 вересня 2015 року Кабінет Міністрів України оголосив про початок процедури реструктуризації держборгу і його часткового списання (розпорядження Кабміну №978-р від 22 вересня).

Технічний дефолт і початок процедури реструктуризації. Все, насправді, дуже просто – відбувається технічний дефолт (невиконання або неможливість виконання умов, або порушення "ковененатів") і починається процес реструктуризації держборгу. Кабмін уже запропонував кредиторам зібратися за столом переговорів у Лондоні 14 жовтня (дотримуючись норми в оповіщенні усіх сторін за 21 день до самої зустрічі). При цьому, якщо кворуму на зустрічі кредиторів не буде, то будуть організовані повторні засідання, які вже заплановані на 29 жовтня і 5 листопада (щоб встигнути закінчити весь процес до 1 грудня 2015).

Безліч обивателів і громадян задають собі питання – якщо нас лякали дефолтом, а він все одно настав, то за що проголосував український парламент? Настав технічний дефолт, передбачений угодою з комітетом кредиторів і обов'язковий для початку процедури реструктуризації. Україна не буде здійснювати платежі за борговими інструментами, які підпадають під угоду про реструктуризацію. Слід зауважити, що стратегічно-структурного дефолту (який міг статися при односторонньому застосуванні мораторію на виплати за зовнішнім боргом) або повномасштабного структурного дефолту не сталося, і гіршого дійсно вдалося уникнути.

Стратегічно-структурний дефолт – це дефолтний сценарій, при якому у боржника є ресурс для виконання умов боргового випуску та проведення виплат або є технічна можливість залучити цей ресурс, але немає економічної, фінансової та політичної доцільності в цьому. Такий дефолт міг нести в собі низку непередбачуваних наслідків як: закриття зовнішніх ринків для України на найближче десятиліття, істотне обмеження фінансової допомоги Україні і довгі судові та арбітражні позови. Цей сценарій все одно рано чи пізно привів би всі сторони до переговорного столу, але міг виявитися дуже дорогим для України. Повномасштабний структурний дефолт, при якому країна не має ресурсу або технічної можливості його знайти, і не має політичного, економічного і фінансового обґрунтувань для цього, закінчився б для України кошмарним сном, тому що в підсумку пробив би дірку у програмі "розширеного фінансування" МВФ і партнерських відносинах України з ключовими донорами.

Далі буде голосування на зборах кредиторів. У разі позитивного результату, українська держава почне фізичний процес обміну старих боргових "паперів" на нові. Ці нові боргові "папери" будуть повністю однаковими для всіх учасників (зі ставкою 7.75% і з рівним погашенням у період 2019-2027, і звичайно з "варрантом" з індексацією до зростання ВВП України). Вся процедура може зайняти деякий час, і саме через це Кабмін і спеціальний комітет кредиторів відвели достатньо часу до 1 грудня 2015 для вирішення всіх юридичних і технічних моментів.

Слід також очікувати, що найближчим часом, рейтингові агентства приймуть рішення щодо перегляду українського суверенного кредитного рейтингу. Як і в самому технічному дефолті, в даному перегляді не варто бачити нічого кошмарного – і коли це станеться, не варто піднімати паніку. Після завершення реструктуризації кредитний рейтинг буде швидко відновлений, і Україна зможе повернутися на зовнішні боргові ринки в 2017 році (як це передбачено програмою "розширеного фінансування" МВФ).

Євробонди на руках РФ, позиція Shearman & Sterling та інші складності

Юридичних і технічних питань залишається ще багато. Про Євробондди на руках у Російської Федерації складно говорити щось дуже конкретне без якогось висновку Ради Директорів МВФ. Боргові "папери" на суму 3 мільярди доларів США, швидше за все, будуть кваліфіковані як приватний борг – через відсутність прямих юридичних підстав для кваліфікації даного випуску Євробондів як "офіційний зовнішній борг". Можна очікувати, що МВФ надасть Україні підтримку і в цьому важливому питанні, особливо якщо враховувати високий рівень "політизації" даного питання і серйозну "корупційну" складову в цих 3 мільярдах доларів США.

Відносно Російської Федерації потрібно виділити наступні дуже ймовірні моменти:

(1) 3 мільярди доларів США Євробондів будуть визнані "приватним боргом";

(2) РФ відмовиться від участі в реструктуризації та потягне Україну в суд і арбітраж;

(3) Даний випуск буде ізольований, і РФ як єдиний кредитор по даному випуску разом з ним теж.

В той же час, по завершенню операції з реструктуризації з більшістю кредиторів та іншими учасниками процесу буде знівельований "аргумент крос-дефолту". У підсумку, можна припустити, що небажання РФ брати участь у реструктуризації коштуватиме східному сусідові-агресору більше, ніж конструктивну участь. У якійсь мірі по даному випуску може відбутися стратегічний дефолт (не структурний, так як вплив даного випуску в загальній масі незначний) і сторони в результаті виявляться все одно за столом переговорів, де навряд-чи хтось запропонує РФ такі хороші умови, як зараз.

Внутрішній конфлікт серед загальної маси кредиторів України і позиційна боротьба підкреслюють напруженість всієї ситуації. Заява юридичної фірми Shearman & Sterling LLP про те, що її клієнти тримають 25% Євробондів з погашенням 23 вересня 2015 (за яким стався технічний дефолт) стала певним знаком тривоги. Shearman & Sterling LLP вимагають провести негайні переговори зі спеціальним комітетом кредиторів і Franklin Templeton про перегляд самого фізичного процесу заміни старих "паперів" на нові "папери".

Група "бондхолдеров" під проводом Shearman & Sterling LLP з короткостроковими позиціями несуть найбільше втрат і технічних складнощів, адже для них нові терміни будуть в більш тривалій перспективі, ніж ті, у кого первинне погашення було, наприклад в 2018-2019. Такі гравці будуть робити все, щоб зривався процес, і Україна була змушена виконувати свої зовнішні зобов'язання. Звичайно, для реструктуризації вересневого випуску (500 мільйонів доларів США) це може нести дуже серйозні ризики. Звичайно, також дуже велика ймовірність блефу і 14 жовтня багато покаже і дуже велика ймовірність, що Franklin Templeton твердо відстоїть позиції спеціального комітету кредиторів у внутрішній боротьбі – так як угода є "win-win" для переважної більшості сторін.

Кредитори, які відмовляться брати участь у реструктуризації кращих умов не отримають – і принципи рівності та паритетності будуть дотримані. Подібні випадки "holdout" коштуватимуть дорожче незгодним кредиторам, і все одно вони приведуть до якогось переговорного процесу і рішення. Тільки от, кредитори в статусі "holdouts", і тим більше ініціатори судових розглядів, навряд чи отримають такі привабливих умови як зараз.

Висновок

На жаль, останнім часом було дуже багато заяв популістського характеру від українських політиків. Угода про реструктуризацію зі спеціальним комітетом кредиторів і технічні умови є об'єктивно вигідними для всіх сторін. Побоювання з приводу "варрантів" з індексацією до зростання ВВП (GDP Growth Warrants) перебільшені. Потрібно розуміти, що "базова планка" української економіки буде істотно іншою в 2021 і в 2025 роках.

При навіть найбільш позитивно-реалістичній середній динаміці зростання ВВП у 3%, Україна виплатить кредиторам приблизно від 2.25 до 4.50 мільярдів доларів США в "сьогоднішніх грошах" (при ставках дисконтування майбутніх грошових потоків від 8-14%). Це при загальному списанні в 3.8 мільярдів доларів США.

Реструктуризація суверенного боргу допоможе знизити загальне боргове навантаження і прямий "механічний" тиск на національний бюджет країни. Можна очікувати певний стабілізуючий ефект для української валюти і позитивний ефект для українських "паперів". Також, стане легше управляти ліквідністю і координувати грошові потоки. Просто, потрібно розуміти, що моментального дива не буває і на загальну стабілізацію макросередовища піде якийсь час (від 1-1.5 року). Але, по-моєму, це "перемога".

Єгор Перелигін, начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank

Дата: 24.09.2015

Джерело: finance.liga.net

Телефон: 0 800 3000 90
Назад

Інтернет-банкінг
Фізичним особам
Юридичним особам
Відділення та банкомати
Контакти
0 800 3000 90 0 800 3000 90
0 800 3000 90 0 800 3000 90
Підтримка

Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Номер для дзвінків з мобільного в межах України для абонентів Vodafone, Київстар та lifecell.

Тарифікація згідно з тарифним планом абонента.

Послуга Сallback для дзвінків з мобільного.

Дзвінки по Україні та з-за кордону за стандартними тарифами.

Курси застосовуються на дату фактичного списання коштів з рахунку та є наближеними до курсу банку при блокуванні необхідної суми на момент здійснення операції.
Спочатку вказана валюта карткового рахунку, далі - валюта розрахунку з платіжною системою.
Оцінка якості обслуговування

Зворотній зв'язок

Виникли запитання, пропозиції, зауваження?

Ми цінуємо співпрацю з Вами. Для того щоб поділитись своїми пропозиціями, зауваженнями, поставити запитання, будь ласка, заповніть форму зворотнього зв’язку, подану нижче або зателефонуйте до Контакт-центру АТ "Укрсоцбанк" за номером 0 800 5000 20 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні).

Я хочу отримувати інформацію про нові послуги Банку, акції та розіграші.

Поля є обов'язковими до заповнення