CLOSE
At a glance
Investors
Mission & values
Press & Media
Business model
Careers
Ukrsotsbank Worldwide
Ukrsotsbank Factsheet
Підтримка Друкувати Додати до улюбленного

Реструктуризація та довгий шлях попереду

21.09.2015

Чому важливо скористатися часовим ресурсом, який дає українській економіці реструктуризація

У четвер парламент ухвалив важливе рішення – проголосував за запропоновану Мінфіном і комітетом кредиторів угоду про реструктуризацію українського держборгу. Голосування пройшло успішно, зібравши понад 300 голосів. Дорогу до завершення реструктуризації тепер відкрито.

Завдяки добрим новинам, українські євробонди з погашенням у липні 2017 року продовжили зростання, досягнувши найвищої ціни за останні 10 місяців у 77.05 центів на $1 номінальної вартості.

Реальні плюси угоди з кредиторами

Реструктуризація суверенного боргу допоможе знизити загальне боргове навантаження. Можна очікувати певний стабілізаційний ефект для української валюти й позитивний ефект для українських "паперів". Прямий "механічний" тиск на національний бюджет країни буде послаблено, легше стане управляти ліквідністю й координувати грошові потоки.

Потрібно розуміти, що "базова планка" української економіки буде істотно іншою у 2021 і у 2025 роках. Є істотний часовий запас для здійснення економічного стрибка, диверсифікації та модернізації експортного потенціалу країни, проведення системних реформ, оздоровлення банківського сектору та приватизації громіздких і неефективних держпідприємств.

Цей часовий запас можна оцінювати у два етапи, по п’ять років кожний. Ефективне проведення згаданих вище заходів сформує макроплатформу для майбутнього української економіки. З огляду на програму "розширеного фінансування" МВФ і "grace period" у 3 роки, позитивних аспектів досить багато. За правильного підходу темпи зростання ВВП у 3–4% після 2025 року будуть вже частиною дуже оптимістичних економічних сценаріїв.

Теорія часової вартості грошей також є вагомим аргументом на підтримку умов угоди. Списання $3,8 млрд і відсутність потреби обслуговувати цю суму сьогодні та в найближчі роки є набагато важливішими, ніж компенсаційні виплати кредиторам у 2025, 2030, 2035 роках, наприклад.

Треба також додати, що завдяки цій угоді Україна зможе в найближчі два роки повернутися на зовнішні ринки капіталу. Це згодом зіграє позитивну роль для нашої країни і для доцільного "збільшення кредитного плеча" з метою розвитку.

Технічні труднощі та ризики

Зараз залишається завершити всі юридичні та технічні моменти – а отже, доведеться зробити технічні дефолти вже скоро наприкінці місяця і знову в жовтні.

Щодо $3 мільярдів у євробондах на руках у Російської Федерації, можна сказати, що східний сусід не отримає умов кращих, ніж комітет кредиторів під керівництвом Franklin Templeton. Коли завершиться операція з реструктуризації з комітетом кредиторів та іншими учасниками процесу, то буде знівельовано "аргумент крос-дефолту" й Росія буде в абсолютній меншості.

Українській стороні буде набагато простіше домогтися бажаного результату, коли РФ буде ізольована від інших кредиторів. Насправді – приводу для хвилювань немає, оскільки в української сторони безпрецедентна підтримка МВФ та інших міжнародних фінансових організацій і партнерів.

Заява юридичної фірми Shearman & Sterling LLP про те, що її клієнти тримають 25% Євробондів із погашенням 23 вересня 2015 року (загальне погашення на $500 млн) і вони вимагають провести переговори з комітетом кредиторів і Franklin Templeton про перегляд самого процесу заміни старих паперів на нові, ілюструє внутрішній конфлікт серед загальної маси кредиторів України.

Будь-яке затягування переговорного процесу вигідне "бондхолдерам" із погашенням найближчим часом. Ця група кредиторів із короткостроковими позиціями постраждає найбільше, адже для них нові строки будуть у тривалішій перспективі, ніж ті, у кого первісне погашення було, наприклад, у 2017 році. Ці гравці будуть робити все, щоб процес затягувався або зривався, й Україна була змушена виконувати свої зовнішні зобов’язання.

Втім, є реальна надія на те, що Franklin Templeton відстоїть позиції комітету кредиторів – оскільки угода є "win-win" для більшості сторін.

Чи є реструктуризація розв’язанням усіх проблем української економіки?

Реструктуризація не розв’язує системні проблеми української економіки. Україна отримує "перепочинок" і низку стабілізаційних чинників. Без системних реформ всередині й без розв’язання багатьох "наболілих" питань в експортній номенклатурі країни не вдасться забезпечити стабільну динаміку зростання ВВП.

Не варто очікувати, що після завершення реструктуризації з’явиться моментальний позитивний ефект для української економіки. Найімовірніше, що у 2016 році ми суттєво не відновимо виробництво та експорт. Адже українська економіка і далі залишатиметься під впливом таких чинників, як уповільнення зростання світової економіки й обвал цін на ключові українські експортні товари.

Одночасно, потрібно розуміти, що девальваційні війни в Азії (і саме в Китаї, Малайзії, Таїланді, Тайвані, і Південній Кореї) можуть істотно "підрізати" український експорт. Європейські ринки залишаються вкрай складними для українських виробників через технічні стандарти та фітосанітарні норми.

А від динаміки експорту залежать не тільки надходження валюти й торговельний баланс (а відповідно і сам платіжний баланс, і стабільність національної валюти), але й динаміка промислового виробництва, транспорту, сфери послуг та дохідної частини "виснаженого" державного бюджету.

Можна припустити, що піде ще мінімум 1–1,5 року на стабілізацію загального макросередовища й на запуск процесів щодо диверсифікації експорту. З огляду на потребу у стабілізації інфляції для органічного зростання внутрішнього споживання (і для нарощування роздрібної торгівлі), потребу у зниженні токсичних активів у банківській системі (без цього кредитування не відновиться) і потребу стимулювати підприємництво та інвестиції, в української економіки дуже важкий шлях попереду.

Висновки

Зараз вкрай важливо скористатися всіма позитивними інструментами й важелями, які надає угода про реструктуризацію. Платежі за тілом, що приходять на програми "розширеного фінансування" МВФ, виявляться перенесеними на період після 2019 року.

Списання в $3,8 млрд і зниження "механічного тиску" на бюджет істотно спростять координацію платежів. Це означає, що в Кабміну є шанс зайнятися реальними системними реформами й націлитися на виконання всіх "маяків" програми "розширеного фінансування" МВФ.

Угода добра – настільки, наскільки вона може такою бути. Спекулювати можна багато й довго (не кажучи вже про те, скільки можна спекулювати на тему деривативів, прив’язаних до зростання ВВП, і безлічі сценаріїв зростання української економіки). Треба відкинути весь популізм та політику і почати важкий шлях із реконструкції країни та розвитку української економіки.

Дата: 18.09.2015

Джерело: forbes.net.ua

Телефон: 0 800 3000 90
Назад

Інтернет-банкінг
Фізичним особам
Юридичним особам
Відділення та банкомати
Контакти
0 800 3000 90 0 800 3000 90
0 800 3000 90 0 800 3000 90
Підтримка

Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Номер для дзвінків з мобільного в межах України для абонентів Vodafone, Київстар та lifecell.

Тарифікація згідно з тарифним планом абонента.

Послуга Сallback для дзвінків з мобільного.

Дзвінки по Україні та з-за кордону за стандартними тарифами.

Курси застосовуються на дату фактичного списання коштів з рахунку та є наближеними до курсу банку при блокуванні необхідної суми на момент здійснення операції.
Спочатку вказана валюта карткового рахунку, далі - валюта розрахунку з платіжною системою.
Оцінка якості обслуговування

Зворотній зв'язок

Виникли запитання, пропозиції, зауваження?

Ми цінуємо співпрацю з Вами. Для того щоб поділитись своїми пропозиціями, зауваженнями, поставити запитання, будь ласка, заповніть форму зворотнього зв’язку, подану нижче або зателефонуйте до Контакт-центру АТ "Укрсоцбанк" за номером 0 800 5000 20 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні).

Я хочу отримувати інформацію про нові послуги Банку, акції та розіграші.

Поля є обов'язковими до заповнення