CLOSE
At a glance
Investors
Mission & values
Press & Media
Business model
Careers
Ukrsotsbank Worldwide
Ukrsotsbank Factsheet
Підтримка Друкувати Додати до улюбленного

Порятунок економіки України залежить від нас самих

15.09.2015

27 серпня Україна завершила переговори зі Спеціальним комітетом кредиторів про реструктуризацію частини зовнішнього боргу. І хоча цієї події так довго чекало все українське і частина міжнародного співтовариства, все одно знайшлися критики цього рішення. Наприклад, колишній міністр фінансів України Віктор Пинзеник написав у колонці на LB.ua, що "ніякого списання боргу немає", і "ми продовжимо виплачувати значні суми". Пропоную тверезо поглянути на ситуацію і задати собі питання: "А нам взагалі повинні були списувати борг?"

Логіка підказує, що ні – не повинні були. Кредитори пішли на певні кроки щодо часткового списання 20% (і тільки за конкретними категоріями держборгу), тільки завдяки наданню українською стороною альтернативного інструменту "створення вартості" (від англійського alternative value creation instrument). У випадку з Україною, цим інструментом став "варрант з індексацією до зростання ВВП" (від англійського GDP Growth Warrant) з категорії інструментів "повернення вартості" (від англійського value recovery instrument). Скажіть, а які інвестори люблять втрачати свої гроші?

Реструктуризація як фундамент для майбутнього економічного зростання

Реструктуризація суверенного боргу допоможе знизити загальне боргове навантаження. Це матиме стабілізуючий ефект для української валюти і позитивний ефект для українських "паперів". Прямий "механічний" тиск на національний бюджет країни буде ослаблено, легше стане керувати ліквідністю і координувати грошові потоки.

Всі платежі по тілу, що приходять на час програми "розширеного фінансування" МВФ будуть перенесені на період після 2019 року – що звільнить фінансовий ресурс, який можна буде направити на системні реформи і проекти. Україні не треба буде панічно шукати способи провести вихідні платежі на суму 11,5 мільярдів доларів США з 2015 по 2018 рік. Це суттєво знизить ризики кризи платежів і девальваційної спіралі.

Зрозуміти і підтримати?

Результатом переговорного процесу стало впровадження GDPGrowthWarrant, ключовим параметром якого є можливість кредиторів заробити на відновленні економічного зростання України у період 2021-2040. При динаміці зростання ВВП у 3-4%, Україна виплачуватиме 15% від суми, що перевищила 3% зростання ВВП. Компенсація від зростання ВВП вище 4% встановлена ​​на рівні 40% від суми, що перевищила динаміку у 4%. У період 2021-2025, навіть при стрімкому або рекордному зростанні Україна не повинна буде виплачувати суму, що перевищує 1% ВВП країни. А якщо номінальний ВВП України не досягне рівня 125,4 мільярдів доларів США, то здійснювати платежі взагалі не буде потрібно. Прогноз МВФ – повернення до рівня номінального ВВП у 125,4 мільярдів доларів США у 2019 році.

Багато експертів і аналітиків вже поспішили розкритикувати даний інструмент. Громадськість сприйняла неоднозначно гібридний "варрант". Основним аргументом більшості було те, що українська економіка так обвалилася, що темпи економічного зростання істотно перевищать встановлені "маяки" і кредитори дуже добре зароблять.

Але чому не враховується той факт, що "базова планка" української економіки буде істотно іншою у 2021 і 2025 роках? Є час для здійснення економічного стрибка протягом найближчих 10 років, після якого зростання у 3-4% буде вже частиною дуже оптимістичних економічних сценаріїв.

Також, багато критиків не враховують теорію тимчасової вартості капіталу. Зниження навантаження на бюджет і додаткова ліквідність сьогодні є набагато важливішими, ніж фінансовий ресурс у 2021 або 2025 роках. Враховуючи війну на сході країни, нездоровий стан економіки і тотальну відсутність довіри до фінансової\банківської системи – економія у розмірі 3,6-3,8 млрд доларів, а також істотна відстрочка можуть дати Україні життєво важливий простір для маневру.

Є критика, що нам доведеться здійснювати виплату кредиторам, які погодились на реструктуризацію, 20 разів. Вибачте, але це популістські заяви! Яка ймовірність такого оптимістичного сценарію? Ми будемо демонструвати настільки стрімке зростання ВВП протягом 20 років?

Насправді, сценаріїв дуже багато, і багато з них залежать від зовнішніх чинників, непідконтрольних Україні, кредиторам та міжнародним організаціям. Перші 5 років, починаючи з 2021, ми можемо максимально виплачувати нашим кредиторам по $ 1.254 млрд. на рік – це при феєричної динаміці зростання ВВП. При виваженій оцінці і при позитивних факторах впливу – наші кредитори не відіб'ють свої втрати аж до періоду 2031-2033.

Реструктуризація вирішує дуже гостре питання з ліквідністю. У фінансовій логіці найбазовіший елемент економіки – це грошовий потік (CashFlow) і базове обмеження (constraint) у поведінці кожного суб'єкта в економіці – це саме "обмеження виживання" (survival constraint), яке вимагає того, щоб грошові відтоки не перевищували грошові притоки. Для України вкрай важливо було отримати відстрочку і списання як мінімум 20% боргу при мінімальному підвищенні процентної ставки – таким чином, координація платежів стане ефективнішою і простішою. Якщо ліквідуємо постійний дефіцит НАК "Нафтогазу", зможемо якісно провести фіскальну реформу, ефективно користуватимемось інструментами монетарної політики, то в синергії – дана реструктуризація виглядає дуже привабливо.

А що зі "Східним Сусідом"?

В той же час, гостро стоїть питання євробондів на $ 3 млрд, які тримає Російська Федерація (з терміном погашення 20 грудня 2015 року). Міністр фінансів РФ Антон Силуанов чітко дав зрозуміти, що Росія не візьме участь у реструктуризації боргу України. Бажання РФ продовжити здійснювати зовнішній фінансовий тиск на бюджет України дуже велике, але як дуже часто буває – не можна видавати бажане за дійсне. Імовірність погашення цих євробондів на умовах, що відрізняються від параметрів угоди з комітетом кредиторів – нульова, оскільки нинішня угода вимагає однакового ставлення до всіх кредиторів України.

У даному випадку, все залежатиме від рішення МВФ. Потрібно розуміти, що ймовірність того, що МВФ підіграє Україні велика, оскільки блокування програми «розширеного фінансування» призведе до повного колапсу української економіки і країни в цілому. А це означає, що доведеться визнати українські євробонди на руках у російської сторони "комерційним боргом".

Так про що це ми?

Сучасна історія показує, що великим досягненням людства є економічне зростання за рахунок кредитного ресурсу. І ніщо так не підтримує цей аргумент, як вплив ринку облігацій на більшість економік у світі. Як писав професор Ніал Фергюсон у своїй книзі "Сходження грошей»: «Ринок облігацій є найважливішим інструментом в історії людства, що дозволив нашій цивілізації зробити гігантський стрибок у своєму розвитку".

Для майбутнього економічного розвитку і зростання України кредитний ресурс відіграватиме ключову роль, оскільки власна фінансова платформа не дозволить здійснити бажаний прогрес. Успішна реструктуризація та швидке повернення на світові ринки капіталу дадуть нам можливість фінансувати створення нових економічних одиниць, запускати бізнес-цикли і генерувати прибуток. Такі реалії сучасного капіталізму, де "ліквідність зараз і сьогодні" – це найважливіше.

Саме з цієї логіки виходили Лоуренс Саммерс і Джордж Сорос, коли публічно підтримали українську сторону в переговорному процесі з комітетом кредиторів.

Важливо відзначити, що реструктуризація не вирішує системних питань в українській економіці, монетарної та фіскальної політики. Реструктуризація боргу дає Україні додатковий козир для здійснення економічного стрибка і ефективного проведення реформ. Реструктуризація дає нашій країні час і можливість побудувати по-справжньому ефективну систему управління фінансовим ресурсом. Але, в першу чергу, все залежить від нас самих і від наших зусиль у проведенні складних, болючих і системних реформ, які допоможуть диверсифікації та модернізації нашого експорту, які повернуть нам іноземні інвестиції, відродять підприємництво, повернуть довіру до банківської і судовій системі і, які стануть платформою для нового етапу розвитку України.

Єгор Перелигін, начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank

Дата: 15.09.2015

Джерело: economics.lb.ua

Телефон: 0 800 3000 90
Назад

Інтернет-банкінг
Фізичним особам
Юридичним особам
Відділення та банкомати
Контакти
0 800 3000 90 0 800 3000 90
0 800 3000 90 0 800 3000 90
Підтримка

Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Номер для дзвінків з мобільного в межах України для абонентів Vodafone, Київстар та lifecell.

Тарифікація згідно з тарифним планом абонента.

Послуга Сallback для дзвінків з мобільного.

Дзвінки по Україні та з-за кордону за стандартними тарифами.

Курси застосовуються на дату фактичного списання коштів з рахунку та є наближеними до курсу банку при блокуванні необхідної суми на момент здійснення операції.
Спочатку вказана валюта карткового рахунку, далі - валюта розрахунку з платіжною системою.
Оцінка якості обслуговування

Зворотній зв'язок

Виникли запитання, пропозиції, зауваження?

Ми цінуємо співпрацю з Вами. Для того щоб поділитись своїми пропозиціями, зауваженнями, поставити запитання, будь ласка, заповніть форму зворотнього зв’язку, подану нижче або зателефонуйте до Контакт-центру АТ "Укрсоцбанк" за номером 0 800 5000 20 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні).

Я хочу отримувати інформацію про нові послуги Банку, акції та розіграші.

Поля є обов'язковими до заповнення