CLOSE
At a glance
Investors
Mission & values
Press & Media
Business model
Careers
Ukrsotsbank Worldwide
Ukrsotsbank Factsheet
Підтримка Друкувати Додати до улюбленного

Стрес-тести НБУ покажуть реальну ситуацію в банківському секторі - Георгі Заманов

20.08.2014

Як ви можете оцінити стратегію розвитку НБУ до 2020 року? Що там враховано і чого не вистачає?

Добре, коли люди починають думати про те, що буде через 5 і більше років. Під час Майдану люди в Києві жили сьогоднішнім днем, а тепер вже хтось пише стратегії років на 6 вперед. Аналогічні спроби були і в 2004-2005 роках після Помаранчевої революції, і в 2008-2009 після світової кризи. Якось не виходить Україні пожити спокійно, без кризи десять - двадцять років.

Чи може нова стратегія дати ресурс банківській системі, стабільність?

Ймовірно, так. Питання в тому, як це сприйматимуть громадяни України і бізнес-спільнота. Якщо українці будуть зберігати гроші вдома під матрацом, то ця стратегія - просто папірець, яку можна поставити в рамочку і повісити на стіну. Все це не посприяє нарощуванню ресурсів для стабільного розвитку банківської системи. А довіру дасть необхідний спокій і перспективу. Але над довірою треба працювати довго, день за днем.

Що б ви могли порадити новим керівникам НБУ?

Я не знайомий з новою главою НБУ, але читав про неї, і думаю, у неї є хороший професійний досвід. Мої очікування, що нове керівництво НБУ буде проводити політику рівної, загальної, однакової оцінки всіх банків і поступового, покрокового переходу до міжнародних стандартів (IFRS). Знаю, що для впровадження міжнародних стандартів потрібен час, але це можна і потрібно зробити в 2015 році.

Наскільки ми зараз далекі від "Базеля-3"?

Те, що у нас є зараз, це навіть не "Базель 0", це українські стандарти, які побудовані з урахуванням основ і принципів Базельських стандартів. Що стосується "Базеля 3", Україні знадобиться зробити кілька кроків для досягнення відповідності його вимогам. Перший крок - перейти до звітності по IFRS - не такий складний крок. Як я вже сказав, це можна реалізувати в 2015 році. Другий крок для реалізації "Базеля 3" - це розробка та запровадження звітності для формування статистичної бази даних, на це знадобиться 2-3 роки.

В UniCredit Bank і як, ймовірно, у всіх банках з іноземним капіталом пакет документів для впровадження "Базеля 2" або "Базеля 3" є. Все прописати і ввести в роботу іноземні банки зможуть за півроку-рік, але знадобиться кілька років для збору статистичних даних. Але як поведуться інші банки? Якщо 10 банків це зроблять, а 150 - ні, то навіщо це?

Крім того, важливий момент в імплементації "Базеля 2" і "Базеля 3" - не варто забувати про необхідні для цього обсягах ІТ-інвестицій.

Все одно для частини банків НБУ хоче ввести підвищені нормативи. Це правильно?

Питання в тому, яку частку ринку ці банки покривають. Якщо це 95% банківського ринку, то це стає правилом для всієї банківської системи. Якщо тільки 30-40% - тоді будуть порушені правила чесної конкуренції.

Зараз проводяться стрес-тести банків. Які ви бачите результати?

Місія МВФ полягає в наданні пакету допомоги і порад для підтримки фінансової стабільності держави. Для розуміння ситуації в банківській системі країни місія МВФ завжди починається зі стрес-тестування. Стрес-тест дає "знімок" ситуації. Наприклад, якщо ви йдете до лікаря, він вас оглядає і, як правило, просить зробити кілька аналізів (кров, тиск, ЕКГ і т.д.)

НБУ проводить стрес-тест для того, щоб мати правильне уявлення про фінансовий стан банківської системи та її здатності акумулювати зовнішній капітал. Ефективно працююча банківська система служить інфраструктурою для зовнішніх і внутрішніх інвестицій, які в свою чергу є каталізаторами економічного зростання реального сектору економіки.

Чому європейці не вірять в український ринок і йдуть?

Економічний потенціал розвитку у країни є. Але не можна було будувати інфраструктуру країни в постійно мінливих бізнес-умовах, коли не було системи, довгострокових планів, коли правила ведення бізнесу були дуже агресивні, була відсутня система захисту права кредиторів. Це велика проблема для всіх банків, як іноземних, так і українських.

Як ідуть справи з довжиною грошей?

Питання довгих гривневих депозитів завжди актуальне, якщо ми говоримо про можливість розвитку бізнесу. Депозити строком 1 рік і більше необхідні для можливості надання іпотечних кредитів фізичним особам і для кредитування підприємств на створення та оновлення виробничих потужностей.

Банківський бізнес працює таким чином, що і на коротких грошах (депозитах терміном 3-6 місяців) встигає видавати кредити строком 1-2 роки. Важливо, що у нашого банку є стабільний портфель депозитів з нормальною ціною.

Як ви залучаєте фондування в доларах?

І на внутрішньому ринку, і у материнської компанії. Ми запустили такий продукт, як експортне фінансування, де задіяли материнське фондування з більш низькою процентною ставкою і довгим терміном. Також ми почали співпрацю з міжнародними фінансовими організаціями - ЄБРР, ЄIБ і так далі. У 2013 році банк підписав з ЄІБ договір на отримання 140 млн євро. Ці лінії призначені для фінансування малого та середнього бізнесу, завдяки цій співпраці наші клієнти отримують певні переваги у вигляді зниження ставки 0,5-1,5% і більше довгих, ніж звичайні кредити, термінах (більше 3-4 років). Цього року ми почали переговори ще з двома глобальними інституціями про залучення 100 млн євро для надання фінансування енергозберігаючих технологій, переобладнання інфраструктур, підтримки експортоорієнтованих підприємств і т.д.

Як ідуть справи з захистом прав кредиторів і що потрібно виправляти?

О, це болюча тема. Захист прав кредиторів дуже важливий. Як ми побачили після кризи 2008-2009 років, багато клієнтів просто вирішують не платити, відводять всі застави, перекидають бізнес від однієї компанії на іншу з схожим ім'ям і структурою власників. Вони шкодять кредитору, а значить, шкодять економіці України, тому що збільшують вартість кредитного ризику, а отже, збільшується розмір процентних ставок по кредитах, знижує кредитний апетит банків, і в результаті зменшується обсяг кредитування реальної економіки.

До мого приїзду в Україну, коли на початку 90-х один з моїх клієнтів втік, вкравши всі кошти, ми написали лист всім, проінформувавши про нього. Він прийшов два місяці по тому, все оплатив і закрив борг. У нього не було можливості знайти роботу або зайнятися бізнесом. Йому просто не дозволили далі займатися бізнесом.

Економіка і суспільство спираються на закони, виконавчу владу, суди та медіа. І коли клієнт поводиться погано, не тільки двері банківського сектора повинні бути для нього закриті, але повинна бути відповідна реакція всього суспільства.

Списуючи проблемні кредити, ви зможете звільнити певну частку резервів?

Ні, при списанні нічого не звільняється. Звичайно, якщо ти сформував 100% покриття в резерві, а клієнт приходить і пропонує заплатити 50%, то ця сума і буде вивільнена.

У Райффайзен Банку Аваль кажуть, що у них більше 18 тис. проваджень... У вас скільки?

Так, у нас теж тисячі. Це пов'язано з портфелем фізичних осіб - кредити на житло, карткові кредити, кредити на авто. В корпоративному секторі проваджень менше ста, але більша частина тягнеться більше 5 років, з часу кризи 2008-2009 років.

Яке співвідношення повернутих грошей і втрачених?

Якщо виключити дефолти, по яких потрібно вирішити проблему захисту кредиторів, то в середньому відновлення портфеля склало близько 65-80%. Втрати виникають, коли єдине джерело погашення кредиту - це реалізація застави. У разі реалізації заставного майна спільно з клієнтом-боржником можна покрити більшу частину боргу. Це вигідно і банку, і клієнтам: для банку немає втрат, для клієнта - немає залишку боргу і хороша кредитна історія.

Якщо клієнт готовий сісти за стіл переговорів, тоді ми дивимося разом, які можливості і потреби у його бізнесу до кінця цього року, наступного; будуємо плани по короткостроковій реструктуризації, адже в сьогоднішній ситуації важко сказати, що з бізнесом буде років через п'ять. Шукаємо шляхи, щоб уникнути реалізації заставного майна, і даємо клієнту зберегти свій бізнес у важкий час.

Наскільки правильним було рішення про об'єднання банку? Чому це такий тривалий процес?

Спочатку нам потрібно було отримати дозвіл чотирьох регуляторів - національних банків України, Польщі, Австрії та Італії. Після фінальних рішень і до реальної інтеграції двох банків пройшло менше півроку. Це було правильне рішення і успішно реалізований процес інтеграції.

Джерело: delo.ua
Дата: 20.08.2014

Телефон: 0 800 3000 90
Назад

Інтернет-банкінг
Фізичним особам
Юридичним особам
Відділення та банкомати
Контакти
0 800 3000 90 0 800 3000 90
0 800 3000 90 0 800 3000 90
Підтримка

Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Номер для дзвінків з мобільного в межах України для абонентів Vodafone, Київстар та lifecell.

Тарифікація згідно з тарифним планом абонента.

Послуга Сallback для дзвінків з мобільного.

Дзвінки по Україні та з-за кордону за стандартними тарифами.

Курси застосовуються на дату фактичного списання коштів з рахунку та є наближеними до курсу банку при блокуванні необхідної суми на момент здійснення операції.
Спочатку вказана валюта карткового рахунку, далі - валюта розрахунку з платіжною системою.
Оцінка якості обслуговування

Зворотній зв'язок

Виникли запитання, пропозиції, зауваження?

Ми цінуємо співпрацю з Вами. Для того щоб поділитись своїми пропозиціями, зауваженнями, поставити запитання, будь ласка, заповніть форму зворотнього зв’язку, подану нижче або зателефонуйте до Контакт-центру АТ "Укрсоцбанк" за номером 0 800 5000 20 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні).

Я хочу отримувати інформацію про нові послуги Банку, акції та розіграші.

Поля є обов'язковими до заповнення