CLOSE
At a glance
Investors
Mission & values
Press & Media
Business model
Careers
Ukrsotsbank Worldwide
Ukrsotsbank Factsheet
Підтримка Друкувати Додати до улюбленного

Георгі Заманов: Країна не може жити без залізниці, а економіка - без банків

06.08.2014

Директор Центру корпоративного бізнесу та член правління UniCredit Bank Георгі Заманов розповів «ТОП-100» про наслідки економічної кризи для банку, проблеми в законодавстві, можливості для корпоративних клієнтів і перспективи українського ринку

Наскільки серйозно останні події відбилися на корпоративному секторі банку?

Вони серйозно позначилися на реальній економці - виробництво впало до 5%. Падіння валового внутрішнього продукту відображається і безпосередньо в корпоративному бізнесі - як на обсягах, так і на якості кредитного портфеля. Згідно з бюджетом на 2014-й, за рік наш кредитний портфель повинен був вирости на $ 300 млн., як і минулого року. На початку цього року ми переглянули план і направили всі зусилля на збереження якості кредитного портфеля і поступове зменшення його обсягу. Зараз ніхто не інвестує. Наприклад, один клієнт планував цього року почати будувати елеватор, тепер прийняв рішення почекати до наступного року, хто будував порт або купував техніку - теж вирішив перечекати цей рік. Україна втратила для відновлення економіки три роки з часів кризи 2008-го, коли ВВП країни впав на 15%, і тепер втратить ще два-три роки. А перспективи для відновлення ринку є. В Україні ВВП на душу населення становить $ 3,5 тис., а в Туреччині та Польщі, близьких нам за населенням і структурою економіки, він в чотири-п'ять разів більше і продовжує зростати. Такі ж перспективи є і в України, але це можливо тільки за умови політичної стабільності, відкритої і прозорої політики розвитку бізнесу.

Прострочення по корпоративному сектору зросло за останні півроку?

Так. Схожі проблеми були й після кризи 2009-го, але зараз ситуація набагато краща. За останні чотири роки значно покращилася якість нашого кредитного портфеля, його структура, продуктовий розріз. Це стало можливим тому, що ми добре знаємо наших клієнтів, їх бізнес, і у нас з ними дуже хороші партнерські стосунки. З усіх клієнтів в нашому портфелі за останні три роки «пропали» - ще до Майдану - два клієнти загальною сумою близько 40 млн. грн. (це менше 0,01% від загального портфеля в 16 516 млн. грн.). Після лютого ряд клієнтів має затримки за платежами не більше місяця (в межах 30 днів) - це не проблема. Будуть проблеми у бізнесу в Криму. Багато клієнтів в Донецьку і Луганську, і втрата їх обсягів - немала, але все ж менше третини. Ми намагаємося допомагати нашим клієнтам в цих непростих умовах і, якщо є можливість, проводимо реструктуризацію відповідно до нових економічних реалій.

Які виникають складнощі?

Одне з першорядних завдань, які потрібно вирішувати Верховній Раді, Кабінету Міністрів, Національному банку, це питання захисту прав кредитора. На законодавчому рівні мають бути усунені можливості для клієнта уникати сплати боргу, шляхи, як не платити за своїми зобов'язаннями. І в суспільстві повинні відбуватися зміни, які робили б неприпустимими такі форми взаємовідносин в бізнес-середовищі.

За яких умов ви погоджуєтеся на реструктуризацію?

Найголовніше, щоб клієнт був готовий сісти за стіл переговорів. Тоді ми дивимося разом, які перспективи бачить його бізнес до кінця цього року, наступного, будуємо плани з короткострокової реструктуризації, адже в сьогоднішній ситуації ніхто не може сказати, що з бізнесом буде років через п'ять.

Ми знаємо бізнес клієнта, знаємо, що сталося з ним за останній квартал, яка його маржинальность і бачимо, потрібна реструктуризація на три квартали або на більш тривалий період. При необхідності вдаємося до канікул та зменшення платежу за відсотками і тілом кредиту. Є клієнти, які не можуть сплатити високі відсотки. Відсоткова ставка у валюті збереглася на рівні 10%, але через зростання курсу сума платежу зросла на 45%. Відсоткова ставка по гривневих кредитах зросла до 20-25%.

Іноді приходять клієнти, у яких немає можливості здійснити половину платежу, але в наступному кварталі обіцяють закрити всі, включаючи різницю по відсотках - і ми можемо на це піти.

Є бізнеси, у яких не вистачає тільки на виплату тіла кредиту, а є й такі, хто не зможе погасити ні тіло, ні відсотки, але власник вірить у бізнес і обслуговує кредит за власні гроші. А є клієнти, у яких хороший грошовий потік, але вони просто не хочуть платити, це і є справжній складний клієнт. Якщо є довіра, партнерство - банк працює, якщо його немає - це не наш клієнт. Ми вважаємо партнерські відносини найголовнішими для роботи.

Яка у вас зараз галузева структура по корпоративному сектору і як вона змінилася?

22% - це сільське господарство та переробка продуктів харчування, рітейл - 17%, енергетика, металургія - по 12%. У минулому, до покупки банку групою UniCredit, найбільша частка належала нерухомості (в 2008 році, коли був старий корпоративний портфель). Зараз частка нерухомості становить близько 10%, а раніше було більше 50%.

Який критерій найважливіший при відборі корпоративного клієнта?

Найважливіше - це якість клієнта: чи є у нього тривалі плани розвитку бізнесу, чи готовий він бути довгостроковим партнером або щороку збирається працювати з новим банком. Банку необхідно будувати довгострокові плани, в тому числі і по співпраці з клієнтами. Банк - це бізнес на сторіччя, цей бізнес працює як інфраструктура. Країна не могла б жити без залізниці, а економіка - без банків. А інфраструктура не робиться на рік, її необхідно розвивати постійно, і особливо важливим є врегулювати питання захисту прав кредиторів.

Які продукти зараз ще затребувані у корпоративних клієнтів?

Починаючи працювати з корпоративним клієнтом, ми повністю покриваємо його банківські потреби як юридичної особи - гарантії, акредитиви, кеш-менеджмент, овердрафти, кредити на поповнення обігових коштів, інвестиційні кредити, включаючи зарплатні проекти співробітників клієнта, випуск для них кредитних карток, обслуговування їх депозитів , а також установку банкоматів.

Яка валютна структура кредитів у корпоративному секторі?

На кінець минулого року, коли був курс 8 грн ./$, було 50 на 50, а зараз третина у гривні і дві третини в валюті, з них 90% - долар. Практично вся експортна виручка в Україні пов'язана з доларом - це відноситься як до сільськогосподарських товарів (пшениця, ячмінь, соняшник), так і до вугілля, металургії.

Як можна оцінити сумлінність клієнта?

На цей випадок у нас є хороша система оцінки ризиків, але в першу чергу свою роль тут відіграє досвід, внутрішнє відчуття менеджера корпоративного бізнесу. Потім ми робимо глибокий фінансовий аналіз, оцінку фінансових ризиків, повністю вивчаємо бізнес клієнта. При цьому якщо банк оцінив ризик як дуже високий, краще відразу відмовити. Клієнту не сподобається, якщо ми пробалакаємо з ним місяць і пообіцяємо щось, що неможливо зробити. Коли ми зустрічаємо клієнта, ми повинні подобатися один одному і довіряти. Це як з дружбою. Ви ж не будете друзями з усіма? Так і в бізнесі: ми не з усіма партнери. Якщо ти не віриш, що можеш з цією компанією стати партнерами, то довірчі відносини встановити не вдасться.

Як ідуть справи з перекредитуванням в корпоративному секторі?

Останні шість місяців ніхто не видає кредитів для покриття кредитів інших банків. По-перше, я не раджу клієнтам так робити, тому що новий кредит буде набагато дорожчим і з більшим покриттям. Це було вигідно рік-два тому, коли банки, щоб залучити клієнта, були готові перекредитовувати, збільшуючи розмір кредиту або знижуючи ставку.

Ваш прогноз за ставками на кінець року?

Ставка по кредитах обчислюється із ставки за депозитами плюс маржа. Маржа, якщо ми враховуємо наші операційні витрати і кредитні ризики, не перевищує 5% (без урахування «складних клієнтів»). Таким чином, якщо ставки за депозитами 15%, то по кредитах вони будуть не менше 20%.

Рівень ставки по кредитах - велика проблема для української економіки і громадян, тому що іпотека під 25% у гривні або придбання нової техніки під 25% - ну, якось не працює. Рішення тут одне: збільшення депозитної бази та рівня добробуту українців. Якщо є велика кількість грошей, які люди залишають на рахунках банків у вигляді депозитів, це означає, що у населення є вільний дохід. Стабільно зростаюча депозитна база сприяє майбутньому розвитку і зміцненню економіки України.

Джерело: Топ-100 Рейтинг
Дата: 05.08.2014

Телефон: 0 800 3000 90
Назад

Інтернет-банкінг
Фізичним особам
Юридичним особам
Відділення та банкомати
Контакти
0 800 3000 90 0 800 3000 90
0 800 3000 90 0 800 3000 90
Підтримка

Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Номер для дзвінків з мобільного в межах України для абонентів Vodafone, Київстар та lifecell.

Тарифікація згідно з тарифним планом абонента.

Послуга Сallback для дзвінків з мобільного.

Дзвінки по Україні та з-за кордону за стандартними тарифами.

Курси застосовуються на дату фактичного списання коштів з рахунку та є наближеними до курсу банку при блокуванні необхідної суми на момент здійснення операції.
Спочатку вказана валюта карткового рахунку, далі - валюта розрахунку з платіжною системою.
Оцінка якості обслуговування

Зворотній зв'язок

Виникли запитання, пропозиції, зауваження?

Ми цінуємо співпрацю з Вами. Для того щоб поділитись своїми пропозиціями, зауваженнями, поставити запитання, будь ласка, заповніть форму зворотнього зв’язку, подану нижче або зателефонуйте до Контакт-центру АТ "Укрсоцбанк" за номером 0 800 5000 20 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні).

Я хочу отримувати інформацію про нові послуги Банку, акції та розіграші.

Поля є обов'язковими до заповнення