CLOSE
At a glance
Investors
Mission & values
Press & Media
Business model
Careers
Ukrsotsbank Worldwide
Ukrsotsbank Factsheet
Підтримка Друкувати Додати до улюбленного

Банківський Союз має вирішальне значення для Єврозони

07.09.2012

Ерік Нельсон

Наступного тижня Європейська Комісія опублікує свої пропозиції щодо запуску єдиного органу банківського нагляду, у тому числі стосовно планів об'єднання банків у більш широкому розумінні. У ході цього на поверхню випливли розбіжності між Брюсселем і Берліном. Тим не менш, не може бути ніяких сумнівів, що Європейський банківський союз буде, у підсумку, складатися із загального органу банківського нагляду, з залученням загальних методів реструктуризації або рекапіталізації банків, а також загальних банківських гарантій по депозитах. На засіданні в червні Європейська Рада прийняла рішення розпочати процес із впровадження спільного органу банківського нагляду, який можливо триватиме на протязі року та буде відноситись до Європейського центрального банку. Поки ще не має остаточного рішення щодо того, якими будуть два наступних кроки.

Банківський союз має вирішальне значення для виживання Єврозони, якщо ми не перейдемо до повного фінансового (а отже і політичного) союзу, а це малоймовірно. Без фінансового союзу, вартість суверенного фондування буде змінюватись у залежності від ринкового сприйняття ризику. Але без банківського союзу банки де-факто несуть умовне зобов'язання своїх суверенних держав. Це тягне за собою, принаймні, два небажаних наслідки.

По-перше, коли держави та їх банки пов'язані між собою, інвестори (цілком справедливо) стягують на вартість фондування банків, що відображає суверенний ризик країни національної належності індивідуального банку. Зайве говорити, що чим вище вартість фондування для банків на периферії, тим вище витрати на позики для приватного сектора в цих країнах. Це тягне за собою грошово-кредитні умови для підприємств і домашніх господарств на периферії на рівні 300 базисних пунктів або близько того - більш жорсткі, ніж ті, з якими стикаються їхні конкуренти в старій Європі.

По-друге, що стосується керівників національних банків - банки, що несуть умовні зобов'язання окремих держав змушені обмежити вплив на «свої» банки чого-небудь, що вважається ризикованим, у тому числі периферійне банківське забезпечення, наприклад, банків. В результаті, декілька національних керівників у даний час обмежують рух капіталу на периферію, інколи шляхом здійснення репатріації капіталу і посилюючи відмінності грошово-кредитних умов між країнами Єврозони.

Валютний союз не може працювати з урахуванням внутрішнього контролю капіталу і значних відмінностей у фінансових умовах (в залежності від країни) для приватного сектору. Тому необхідне негайне створення Банківського союзу.

На першому етапі, єдиний керівник банку є необхідним, тому що банки, як і більшість корпорацій, які вони обслуговують, вже давно перетворилися з національного на міжнародний бізнес, внаслідок чого існуюча модель національного наглядового органу є застарілою. Керівники європейських країн з активним платіжним балансом не купалися в променях слави в роки до початку кризи, коли вони дозволили «своїм» банкам штучно роздмухувати економічний підйом в Іспанії та Ірландії.

Хоча потреба в єдиному органі банківського нагляду була зрозумілою, хвилювання виникло щодо двох інших компонентів банківського союзу: єдиного механізму реструктуризації або рекапіталізації банків, а також загальних банківських гарантій по депозитах. Таке хвилювання є недоречним.

Подібно до того, як ви не можете мати "оподаткування без представництва" (аргумент проти фінансового союзу без політичного), не може існувати "представництва без оподаткування". Іншими словами, не можна очікувати, що Іспанія (або які-небудь інші країни), передадуть свій орган банківського нагляду єдиному органу банківського нагляду тільки щоб заручиться підтримкою у випадку, якщо щось піде не так.

Важливо відзначити, що якщо банки, які впроваджують загальний режим, є платоспроможними, то ми поєднуємо не зобов'язання, а активи, і це було б завданням загального керівника – вчасно втрутитися. І якщо щось піде не так для банку, витрати для суспільства будуть обмежені завдяки більш жорсткому режиму реорганізації ніж, скажімо, режиму, що застосовувався в Ірландії, де кредитори повністю відійшли, поклавши всі витрати на ірландських платників податків. Що стосується реорганізації банків, нові загальноєвропейські органи влади могли б наслідувати датський приклад.

У той час як держателі власного капіталу і позикових коштів беруть на себе удар, якщо з їх інвестиціями в банку щось не так, вважається, що дрібні вкладники перебувають у безпеці. Отже, хто повинен покривати їх? Скажімо, якщо єдиний керівник не втрутився вчасно, загальне страхування вкладів охоплює дрібних вкладників. Це не повинна бути відкрита відповідальність. Моделлю може слугувати швейцарська система: загальна, з обмеженою відповідальністю загальноєвропейська система страхування вкладів, що підлягає Європейському механізму стабільності, з урахуванням гнучкості у відношенні збільшення національного страхування для бажаючих.

Мета зрозуміла, але на її досягнення потрібен час. До моменту створення банківського союзу, необхідно організовувати регулярні зустрічі між національними керівниками, міністрами фінансів і ЄЦБ для вирішення тих протиріч, що виникли в рамках їх діяльності. Зокрема, вони повинні розглянути, яким чином обмеження на рух капіталу порушують механізм передачі ЄЦБ, а, отже, перспективи якнайшвидшого відновлення зростання в периферії Єврозони.

Ерік Ф. Нельсон, міжнародний головний економіст UniCredit

Телефон: 0 800 3000 90
Назад

Інтернет-банкінг
Фізичним особам
Юридичним особам
Відділення та банкомати
Контакти
0 800 3000 90 0 800 3000 90
0 800 3000 90 0 800 3000 90
Підтримка

Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Номер для дзвінків з мобільного в межах України для абонентів Vodafone, Київстар та lifecell.

Тарифікація згідно з тарифним планом абонента.

Послуга Сallback для дзвінків з мобільного.

Дзвінки по Україні та з-за кордону за стандартними тарифами.

Курси застосовуються на дату фактичного списання коштів з рахунку та є наближеними до курсу банку при блокуванні необхідної суми на момент здійснення операції.
Спочатку вказана валюта карткового рахунку, далі - валюта розрахунку з платіжною системою.
Оцінка якості обслуговування

Зворотній зв'язок

Виникли запитання, пропозиції, зауваження?

Ми цінуємо співпрацю з Вами. Для того щоб поділитись своїми пропозиціями, зауваженнями, поставити запитання, будь ласка, заповніть форму зворотнього зв’язку, подану нижче або зателефонуйте до Контакт-центру АТ "Укрсоцбанк" за номером 0 800 5000 20 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні).

Я хочу отримувати інформацію про нові послуги Банку, акції та розіграші.

Поля є обов'язковими до заповнення